Добри практики
Тази статия е превод от последното ръководство на Google за създаване на качествени уеб сайтове.
Полезни съвети, как да помогнете на Google да намира и индексира вашия сайт. Дори и ако решите да не ги следвате, моля обърнете внимание на документа "Quality Guidelines" в който са описани някои непозволени практики на спам действия, които биха могли да доведат до пълно изключване на сайта ви от резултатите на Google търсачката.
Когато сайта ви е готов:
- Публикувайте го в Google на: http://www.google.com/submityourcontent/.
- Публикувайте Sitemap чрез Google Уебmaster Tools. Google използва картата на сайта ви, за да опознае по-добре структурата му и да обходи цялото съдържание.
- Убедете се, че всички сайтове, които би трябвало да знаят за вашия, вече имат информация, че той е онлайн /функционира/.
Дизайн и съдържание на сайта
- Направете сайт с ясна структура и линкове към текста. От всеки един текстов линк трябва да има достъп до точно една страница със съдържание.
- Публикувайте карта на сайта (Sitemap) за потребителите с линкове водещи към основните части в неговата структура. Ако се получат много голям брой линкове, бихте могли да разделите картата на няколко подстраници.
- Правете умерен брой линкове.
- Създайте полезен, богат на информация сайт и пишете заглавия на страници, които точно и ясно описват съдържанието ви.
- Мислете за думите, които потребителите на сайта ви биха използвали, за да намерят страницата ви и се убедете, че съдържанието на сайтът ви ги съдържа.
- Опитайте се да използвате текст вместо снимки, за да покажете важни имена, сърържание или линкове. Обхождащите машини на Google не разпознават текстовете, съдържащи се в снимки. Ако трябва да използвате снимки за текстово съдържание, помислете дали да не изполвате "ALT" атрубут, за да включите няколко думи за описателния текст.
- Убедете се, че <title> елементите и ALT атрибутите са описателни и точни.
- Проверете за прекъснати линкове и коректен HTML код.
- Ако решите да използвате динамични страници (вкл. URL съдържащо "?" знак), знайте, че не всички паяци на търсещите машини обхождат динамични и статични страници. Задавайте кратки и малко на брой параметри.
- Разгледайте препоръчваните от нас добри практики за images, video и rich snippets.
Технически насоки
- Използвайте текст браузъри като Lynx за разглеждане на вашия сайт. Повечето търсещи машини виждат сайта ви по-добре от Lynx. Ако приставки като JavaScript, cookies, session IDs, frames, DHTML, или Flash не ви позволяват да видите сайта си в текст браузър, то тогава и търсещите машини биха имали проблеми да го обходят.
- Позволете на търсещите ботове да обхождат страниците ви без IDs сесии. Тези техники са полезни за проследяване поведението на потребителя, но достъпът на ботовете е изцяло различен. Използването им може да доведе до непълно индексиране на сайта ви, тъй като ботовете е възможно да не могат да преодолеят URLs които изглеждат различни, но всъщност водят към една и съща страница.
- Уверете се, че сървърът ви поддържа If-Modified-Since HTTP header. Тази характеристика поволява на сървъра ви да каже на Google дали съдържанието на сайта ви е променяно след последното му обхождане от паяците.
- Използвайте robots.txt файл на уеб сървъра си. Този файл подсказва на роботите, кои директории могат или не могат да бъдат обходени. Убедете се, че е актуален за сайта ви, за да не блокирате роботите на Googlebot. Посетете http://code.google.com/web/controlcrawlindex/docs/faq.html за да научите как да инструктирате роботите при посещение на сайта ви. Тествайте вашия robots.txt файл с robots.txt analysis tool /можете да го намерите в Google Webmaster Tools/, за да се убедите, че го използвате правилно.
- Положете усилия да разберете дали рекламите не влияят на класирането на сайта ви в резултатите. Например, Google's AdSense ads и DoubleClick links са блокирани за обхождане от robots.txt file.
- Ако имате система за управление на съдържанието, убедете се, че тя създава страници и линкове, които търсещите машини могат да обходят.
- Използвайте robots.txt да избегнете обхождане от страници за търсещи резултати или други автоматично генерирани страници, които не добавят стойност на сайта ви за потребители, идващи от търсачките.
- Тествайте сайта си, за да сте сигурни, че се появява правилно с различни браузъри.
- Наблюдавайте сайта и оптимизирайте времето за зареждането му. Целта на Google е да даде на потребителите най-релевантните резултати и добър потребителски опит. Бързите сайтове удовлетворяват повече потребителите и подобряват качеството на мрежата (особено за потребители с бавна интернет връзка), и ако уеб дизайнерите подобрят сайтовете си, ще се подобри и общата скорост на мрежата.
- Google препоръчва да следите регулярно работата на сайта си с Page Speed, YSlow, WebPagetest, or other tools. За повече информация вижте Let's Make The Web Faster. Site Performance tool в Webmaster Tools показва скоростта на сайта ви при използване от потребители от целия свят.
Съвети относно качеството
Основни принципи
- Правете страници за потребители, не за търсещите машини.
- Не разочаровайте потребителите си.
- Избягвайте трикове за придвижване на сайта си по-високо в класациите на търсещите машини. В тази връзка е полезно да си зададете въпроса: "Това ще помогне ли на потребителите ми? Бих ли го направил, ако търсещите машини не съществуваха?"
- Помислете кое прави сайта ви уникален, стойностен или ангажиращ. Направете го така, че да се открои сред останалите във вашата област.
Специфични насоки
Избягвайте следните техники:
- Автматично генерирано съдържание
- Участие в link схеми
- Cloaking
- Тайни редиректи
- Скрити текстове или линкове
- Портални страници
- Спам съдържание
- Участие в афилиейт програми, които не добавят стойност
- Зареждане на страници с несъответсващи ключови думи
- Създаване на страници с лошо съдържание, като публикуване или инсталиране на вируси, троянски кон, или др.
- Злоупотреба с rich snippets markup
- Изпращане на автоматични въпроси към Google
Включвайте се в добри практики като:
- Наблюдавайте сайта си за hackingи премахвайте хакнато съдържание веднага щом се появи.
- Пазете сайта си от и премахвайте от него спам генериран от потребителите.
Ако смятате, че сайтът ви не отговаря на тези насоки, може да го промените и да го публикувате за преразглеждане